Пропускане към основното съдържание

Станишев от страната на чудесата

На 10-ти юни 2008-ма българският премиер Сергей Станишев даде интервю за Financial Times по повод предстоящия доклад на ЕС за напредъка на България в усвояването на средства и прилагането на правила на съюза. Сергей Станишев предупреждава Европейската комисия , че негативен доклад за напредъка на България по отношение на борбата с корупцията и организираната престъпност може да засили позициите на политическите екстремисти в страната. Премиерът приветства конструктивните критики на Брюксел, но настоява да се прояви разбиране, тъй като е нужно време в България да се наложат европейските стандарти.
Изложената от Станишев теза е смешна и нагла предвид състава на управляващата коалиция: бивш цар, който си пази имотите, турски хитрец-мафиот, който не разбира и не приема европейските ценности - заявява на всеослушание, че обръчите от фирми и купуването на гласове са европейски практики и бившите комунисти-русофили. Това е възможно най-неподходящата гарнитура за установяване на европейски ценности у нас.
Единствената прононсирана антиевропейска формация е Атака, която няма шанс да попадне в правителство и тезите й не срещат подкрепа сред сериозните политически играчи.
Истинската алтернатива на Станишев - коалиция от проевропейски и прозападни формации като ДСБ, СДС и ГЕРБ са членове на ЕНП, първите две от началото на прехода водиха битка за насочване на България към Европа и НАТО. Така че каква точно е заплахата за ЕС ако падне сегашното правителство? Напротив, всички европейци трябва да се стремят това правителство час по-скоро да падне и тези хора да не управляват страната.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Новата икономика Бъдещето на световната икономика изглежда доста мрачно. Суровините намаляват, енергийните, направо привършват. Западните държави прехвърлят производството в Азия и се отдават на развойна и маркетингова дейност, но това е явно недостатъчно за поддържане на високия им стандарт, затова трупат планини от дългове. Климатичните промени застрашават изхранването - засушаването води до намаляване на обработваемите земи. Следвоенния икономически цикъл на относително благоденствие завършва. Добрата новина е, че през десетилетията след войната светът не си е губил времето. Разработени бяха технологии и цели нови класове продукти, нови индустрии - Информационните технологии и Интернет, създадоха се нови материали. Всички науки направиха големи стъпки напред. В резултат на тези усилия, вероятно скоро ще преживеем най-грандиозното представление на човешките постижения, в сравнение с което Ренесансът и възстановяването след II Световна война ще изглеждат скромни и незначит...
Понякога се страхувам, че вече по-слабо искам да казвам. България ме обезкуражи! Отблъскващото нищонеслучване, тъпотата и безверието на обитателите й направо ужасява! Всъщност отдавна съм си заминал оттук, нямам нищо общо с тази действителност, в която против волята си се намирам. Трябва да живея в мърсотия, а обичам чистотата. Трябва да правя бизнес в среда агресивна към пазара и благодатна за далавери. Каквото и да правиш, конкурираш се с перачи на пари или политически връзкари. Обичам да пътувам, а пътищата са разбити. Ето защо, все по-малко ми се говори.
Бях щастлив да работя в ре:тв. Водех предаването "Микрофон и мишка", излъчвано до началото на това лято. По данни на телевизията зрителите й бяха около 2500 човека. През Интернет гледаха около 170-200 човека. Още няколкостотин през сателит. Крайно недостатъчна цифра, за да се мотивира рекламодател да инвестира в тази медия. Форматът на телевизията не позволяваше тя да се самоиздържа. Предавания като "професорско каре" - фантастичен, обогатяващ разговор между ерудирани и интересни събеседници, не биха постигнали масовост в никоя държава. Навсякъде по света такива канали - публцистични, полемични, се издържат от някого - от фондации например. Мога да ви кажа, че отвътре телевизията изглеждаше още по-приятно, отколкото на екрана! Интелигентни, фини и способни хора. Наистина е тъжно, че този проект се провали! Нямаше хранителна среда за него. Нямаше зрители, готови да изслушат съдържателен разговор. Просто българската езикова общност ... Прочитане на целия коментар...