Пропускане към основното съдържание

Как да разрешим проблемите с парното

Системата на ТЕЦ не предполага изключване на отделни консуматори. Покрай многото плюсове един от малкото минуси на тази система, е че не можеш да се изключиш. Има възможност да намаляваш или усилваш топлината, но няма такъв филм да си прекараш тръбите покрай апартамента, или да обявиш, че няма да плащаш, защото не желаеш тръбите да минават през твоята собственост. Чудя се, как още никой не е обявил, че не желае вода и не е поискал тръбите да заобикалят апартамента му.
Ако не ти харесва жилище с ТЕЦ, не си купувай такова! Ако когато си купувал, не си имал избор, продай го и си купи друго, без ТЕЦ. Но сегашната хаотична история, при която един плаща, а десетима не плащат, защото не искат, не могат... защото юридически безумия правят нормално и легално да крадеш топлина от съседите си, като си спреш парното наужким, а всъщност го ползваш, или просто ги оставиш на студено, защото трябва да затоплят и околните апартаменти, за да усетят топлина и те... Тава е хаос и той има решение. Решението е парното да стане задължително за кооперациите, които са включени. Така системата ще заработи оптимално, ще се нормализира проблемът с неплащането, ще се повиши качеството на услугата. И да, парното ще стане по-евтино.
Дори и при демокрацията има задължителни неща - когато се прокарва път през имота ти, не те питат дали си съгласен. Не помня в кой момент кой реши, че парното трябва да излезе от списъка на нещата от обща полза и трябва да влезе в този на избираемите. Дотогава системата на централното отопление работеше добре и сметките бяха ниски. Днес сметките са безумно високи, защото добросъвестните отопляват недобросъвестните и защото системата работи неефективно. Нещо повече: когато топлофикациите закъсат за пари, изключително справедливо отоплението на абонатите на ТЕЦ се плаща от ВСИЧКИ - сякаш те са болни или деца или армия, или дявол знае какво.
Каква е алтернативата? Да наблюдаваме дългото и протяжно умиране на една система, в която са вложени стотици милиони. Да очакваме кога броят на лоялните абонати ще спадне под критичния минимум и ще последва срив. А може би той вече е настъпил.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Понякога се страхувам, че вече по-слабо искам да казвам. България ме обезкуражи! Отблъскващото нищонеслучване, тъпотата и безверието на обитателите й направо ужасява! Всъщност отдавна съм си заминал оттук, нямам нищо общо с тази действителност, в която против волята си се намирам. Трябва да живея в мърсотия, а обичам чистотата. Трябва да правя бизнес в среда агресивна към пазара и благодатна за далавери. Каквото и да правиш, конкурираш се с перачи на пари или политически връзкари. Обичам да пътувам, а пътищата са разбити. Ето защо, все по-малко ми се говори.
Бях щастлив да работя в ре:тв. Водех предаването "Микрофон и мишка", излъчвано до началото на това лято. По данни на телевизията зрителите й бяха около 2500 човека. През Интернет гледаха около 170-200 човека. Още няколкостотин през сателит. Крайно недостатъчна цифра, за да се мотивира рекламодател да инвестира в тази медия. Форматът на телевизията не позволяваше тя да се самоиздържа. Предавания като "професорско каре" - фантастичен, обогатяващ разговор между ерудирани и интересни събеседници, не биха постигнали масовост в никоя държава. Навсякъде по света такива канали - публцистични, полемични, се издържат от някого - от фондации например. Мога да ви кажа, че отвътре телевизията изглеждаше още по-приятно, отколкото на екрана! Интелигентни, фини и способни хора. Наистина е тъжно, че този проект се провали! Нямаше хранителна среда за него. Нямаше зрители, готови да изслушат съдържателен разговор. Просто българската езикова общност ... Прочитане на целия коментар...

Паметниците в София

С радост научих, че вече има два проекта за паметници, възвеличаващи личности от българската история. Единият проект е на сдружение " Мила родино " и предвижда пачетник на хан Аспарух. Вторият проект е на група архитекти и интелектуалци, поставили си амбициозната задача да построят паметник на петима български владетели. Какъвто и да е проектът, важното е, че най-после някой е обърнал внимание на вопиющата безумица София да прилича повече на руски град, отколкото на български. В столицата повечето значими паметници имат руска или съветска символика. Те са зн акови обекти и за туристически посещения. Ето кратък списък на най-значимите: - Паметник на Съветската армия - доминира над целия град - Храм-паметник "Александър Невски - неофициален символ на столицата, седалище на Патриарха на БПЦ - Паметник "Цар Освободител" - Руски паметник - Руска цър ква - няма да навлизам в изброяване на улици, тъй като вероятно са десетки, като някои от тях ключови за града: "...