Пропускане към основното съдържание

Дясното пространство

Мнозина днес спорят правилно ли е било СДС и ДСБ да се откажат от издигане на свои кандидатури за кмет на София, дали по този начин те не са признали своето безсилие, провал, изчезване.
Според мен дясното пространство не търпи много лица и много партии. Идейно близки, утвърдени членове на ЕНП, българските десни трябва наистина да се замислят накъде отиват. Картината към момента е следната: ГЕРБ са формация от милиционери и военни, дисциплинирани хора без въображение. Бойко Борисов правилно привлече за ключови постове в управлението на ГЕРБ експерти, които не членуват в ГЕРБ. При това те заемат ключови постове - финансов министър и вицепремиер, министър на регионалното развитие, новият кмет на София и временен министър на образованието. Очевидно той съзнава кадровите празноти в редиците на ГЕРБ и търси начини да ги покрие. В същото време в редиците на СДС и ДСБ има експертен потенциал, който бавно се губи, поради липса на перспективи за реализация. Вече 8 години тези партии не са имали сериозни властови позиции. Те не са управлявали в условията на членство в ЕС. Могли са да се занимават най-много с местно самоуправление или в частния бизнес и НПО.
Бойко Борисов успя да свърши добра от работата на десните на политическото поле, като
  • "продаде" на българския избирател много от идеите, които българите не искаха и да чуят от устата на сините политици
  • нещо повече, той упорито и с присъщата си прямота се е посветил на РЕАЛИЗАЦИЯТА на тези идеи в политики - като се започне от икономическата, минем през възстановяването на доверието от Европа, вътрешни болежки, като отварянето на досиета, търсене на отговорност от предишни правителства, връщане на царски имоти и т.н.
Изминаха доста месеци, натрупаха се факти и е време да си зададем въпроса, "Какво би донесло едно обединение между Синята коалиция и ГЕРБ?"
Между СДС и ДСБ имаше повече разногласия и тежко минало, но това не им попречи да се съюзят, за да оцелеят на изборите. На градинарски език това се нарича...

Ашладисване

Очевидно хората от Синята коалиция не биха приели вариант да се влеят в Герб, като "разбити авари". Те вече преболедуваха загубите и си осигуриха някакво политическо съществуване. Най-разумно и чисто е да се формира нова политическа сила, например Народна партия, която да бъде съставена от обединените ГЕРБ, СДС, ДСБ. Предполагам кой ще бъде избран за лидер, но се надявам да видим в добри позиции Мартин Димитров, Даниел Митев и други перспективни имена от старата десница. Новата партия би била удобен повод и за Иван Костов да намери нова, достолепна позиция, от която гласът му да се чува - шеф на партийна фондация, председател на Народното събрание или от сорта.
Това обединение ще сложи край на колебанията "за кого да гласувам" сред много демократично мислещи и гласуващи. Вероятно ще има и отблъснати, но на тях ще бъде посочен надписът над входа на Народното събрание.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Понякога се страхувам, че вече по-слабо искам да казвам. България ме обезкуражи! Отблъскващото нищонеслучване, тъпотата и безверието на обитателите й направо ужасява! Всъщност отдавна съм си заминал оттук, нямам нищо общо с тази действителност, в която против волята си се намирам. Трябва да живея в мърсотия, а обичам чистотата. Трябва да правя бизнес в среда агресивна към пазара и благодатна за далавери. Каквото и да правиш, конкурираш се с перачи на пари или политически връзкари. Обичам да пътувам, а пътищата са разбити. Ето защо, все по-малко ми се говори.
Бях щастлив да работя в ре:тв. Водех предаването "Микрофон и мишка", излъчвано до началото на това лято. По данни на телевизията зрителите й бяха около 2500 човека. През Интернет гледаха около 170-200 човека. Още няколкостотин през сателит. Крайно недостатъчна цифра, за да се мотивира рекламодател да инвестира в тази медия. Форматът на телевизията не позволяваше тя да се самоиздържа. Предавания като "професорско каре" - фантастичен, обогатяващ разговор между ерудирани и интересни събеседници, не биха постигнали масовост в никоя държава. Навсякъде по света такива канали - публцистични, полемични, се издържат от някого - от фондации например. Мога да ви кажа, че отвътре телевизията изглеждаше още по-приятно, отколкото на екрана! Интелигентни, фини и способни хора. Наистина е тъжно, че този проект се провали! Нямаше хранителна среда за него. Нямаше зрители, готови да изслушат съдържателен разговор. Просто българската езикова общност ... Прочитане на целия коментар...

Паметниците в София

С радост научих, че вече има два проекта за паметници, възвеличаващи личности от българската история. Единият проект е на сдружение " Мила родино " и предвижда пачетник на хан Аспарух. Вторият проект е на група архитекти и интелектуалци, поставили си амбициозната задача да построят паметник на петима български владетели. Какъвто и да е проектът, важното е, че най-после някой е обърнал внимание на вопиющата безумица София да прилича повече на руски град, отколкото на български. В столицата повечето значими паметници имат руска или съветска символика. Те са зн акови обекти и за туристически посещения. Ето кратък списък на най-значимите: - Паметник на Съветската армия - доминира над целия град - Храм-паметник "Александър Невски - неофициален символ на столицата, седалище на Патриарха на БПЦ - Паметник "Цар Освободител" - Руски паметник - Руска цър ква - няма да навлизам в изброяване на улици, тъй като вероятно са десетки, като някои от тях ключови за града: "...