Пропускане към основното съдържание

Щурците, 1978 г.

Ровейки из музикалната си колекция в компютъра, попадам на един албум на Щурците, и се потапям в размисъл.
На 14 години съм, купувам един от първите си албуми. Не смея да го докосна и в същото време ненаситно се любувам на всеки детайл от корицата. Пускам го десетки пъти, научавам песните наизуст, вече няма нужда да си ги пускам, защото звучат в главата ми.
31 години по-късно. С Кирил Маричков сме се запознали в радио Тангра, където имах честта да работя 5 години. Пеци Гюзелев е съвестен общински съветник, всички, които са го избрали сигурно са горди с избора си. Жоро Марков се оказа фен на компютрите и оттам - на предаването ми "Микрофон и мишка", запознах се с жена му и със самия него.
А албумът е все така хубав! И на 14 и на 44 години откривам в този безименен, скромен, соц албум сила, мелодия, заряд. Колко много съм се променил аз, животът ми, колко много неща се случиха, а оставайки насаме с албума, се чувствам като 14-годишен тинейджър - обсебен от готината музика :)

Коментари

Популярни публикации от този блог

Паметниците в София

С радост научих, че вече има два проекта за паметници, възвеличаващи личности от българската история. Единият проект е на сдружение " Мила родино " и предвижда пачетник на хан Аспарух. Вторият проект е на група архитекти и интелектуалци, поставили си амбициозната задача да построят паметник на петима български владетели. Какъвто и да е проектът, важното е, че най-после някой е обърнал внимание на вопиющата безумица София да прилича повече на руски град, отколкото на български. В столицата повечето значими паметници имат руска или съветска символика. Те са зн акови обекти и за туристически посещения. Ето кратък списък на най-значимите: - Паметник на Съветската армия - доминира над целия град - Храм-паметник "Александър Невски - неофициален символ на столицата, седалище на Патриарха на БПЦ - Паметник "Цар Освободител" - Руски паметник - Руска цър ква - няма да навлизам в изброяване на улици, тъй като вероятно са десетки, като някои от тях ключови за града: "...
Понякога се страхувам, че вече по-слабо искам да казвам. България ме обезкуражи! Отблъскващото нищонеслучване, тъпотата и безверието на обитателите й направо ужасява! Всъщност отдавна съм си заминал оттук, нямам нищо общо с тази действителност, в която против волята си се намирам. Трябва да живея в мърсотия, а обичам чистотата. Трябва да правя бизнес в среда агресивна към пазара и благодатна за далавери. Каквото и да правиш, конкурираш се с перачи на пари или политически връзкари. Обичам да пътувам, а пътищата са разбити. Ето защо, все по-малко ми се говори.
Бях щастлив да работя в ре:тв. Водех предаването "Микрофон и мишка", излъчвано до началото на това лято. По данни на телевизията зрителите й бяха около 2500 човека. През Интернет гледаха около 170-200 човека. Още няколкостотин през сателит. Крайно недостатъчна цифра, за да се мотивира рекламодател да инвестира в тази медия. Форматът на телевизията не позволяваше тя да се самоиздържа. Предавания като "професорско каре" - фантастичен, обогатяващ разговор между ерудирани и интересни събеседници, не биха постигнали масовост в никоя държава. Навсякъде по света такива канали - публцистични, полемични, се издържат от някого - от фондации например. Мога да ви кажа, че отвътре телевизията изглеждаше още по-приятно, отколкото на екрана! Интелигентни, фини и способни хора. Наистина е тъжно, че този проект се провали! Нямаше хранителна среда за него. Нямаше зрители, готови да изслушат съдържателен разговор. Просто българската езикова общност ... Прочитане на целия коментар...